Blogy z cest 10. 06. 2015

Albánie křížem krážem za 17 dní

Naše první ochutnávka Balkánu byla cesta s přáteli do Rumunska. Následující rok už projetí 14 zemí s podzimním návratem do Černé Hory. Viděli jsme spousty krásných míst, ale každá země si zaslouží více času a tím se nastartovala další epizoda cestování. Rozhodnutí kam jet nebylo složité.

 

Řekněme třeba podle abecedy, do země s krásnými horami, přírodou, zatím ještě západem tolik nedotčenou, do Albánie...

     

Účastníci zájezdu
Složení není nikdy jisté. Co ale jisté je, že letos pojedu na motorce sám, jelikož Káťa doma pečuje o malinkého motorkáře ,-). Itinerář jsem tedy pozměnil a začlenil daleko více cest do hor a k jezerům, kam prý i pěšky není snadné dojít. Abych nebyl na zvedání motorky sám, k mé radosti se přidal Ondřej a Milan, se kterými jsme cestovali na některých předchozích výletech.
 

 

 

Cíle cesty

V předchozí návštěvě Balkánu jsme měli před sebou hodně kilometrů, hodně míst a tak byl itinerář rozumně „přesný“. Letos jsou známá pouze místa a načrtnuta možná cesta, ale kudy a ve který den k nim přijedeme? Na to se můžete díky společnosti GPS Dozor podívat sami ,-).
Cesta tam a zpět je daná a okořeníme si jí skvělým jídlem v Ribarska Prica u Prijedoru v Bosně a následující přejezd do Černé Hory bych popsal jako jeden dlouhý závodní okruh bez aut a děr. V obci Jablanica přibrzdíme a okoukneme most, kde už vlastně most není a kousek dál méně známé vodopády Kravica.

   

Albánie, země orlů, země bunkrů a spousty jinými názvy jmenovaná, na kterou budeme mít 13 dní čistého času.

 

NÁRODNÍ PARK THETHI
Tématem tripu budou cesty mimo hlavní tahy a nelze vynechat Prokleté hory, kterými vede nádherná cesta od Skadarského jezera do vesnice Thethi a pokračuje dál na Kir a Drisht.


 

KOMANSKÉ JEZERO

Plavba po jezeře Komani je prý považována za jednu z nejkrásnějších vodních tras na světě, srovnatelnou s norským pobřežím. Jezero je úzké, se strmými útesy a vodopády dosahujících až závratných výšek. Na fotkách vypadá cesta úchvatně, věřím, že i na našich bude…


   

KRAJ ŘEKY VALBONE
Aby hor nebylo málo, pojedeme se na ně podívat ještě z druhé strany, podél řeky Valbone až do stejně pojmenované vesnice, kde se dá dobře najíst i přespat. Pokud počasí dovolí, odpočineme si na celý den od motorek a budeme se potulovat po okolních kopcích.

   

ÚDOLÍ ČERNÉ ŘEKY DRIN
Řeka Černá Drini protéká skalnatými horami, překrásnými roklemi a v průvodci Bradt čtu: „Cesta vedoucí podél toku je opravdu strašná, po většinu své délky je blátivá a v některých místech tak rozježděná, že každé vozidlo nižší než u minibusu nebo Land Cruiseru riskuje, že na cestě uvízne“. Doufám, že jsou informace stále aktuální ,-).

 

LURSKÁ JEZERA
Lurská jezera jsou proslavena krásou a nepřístupností. V cestopisech jsem se dočetl, že se nedoporučuje nocování v těchto místech, jelikož se běžně nachází trus od rysů, vlků a medvědů. No, uvidíme co uvidíme ,-).

 

 

NP BREDHI I DRENOVES
NP Bredhi i Drenovës je poblíž hranic s Řeckem, kam máme na skok zamířeno. K vidění jsou zde zajímavé slepencové útvary, jedlobukový prales, ve skalách byl v dobách vlády Envera Hodži vybudován rozsáhlý systém vojenských bunkrů a u vesnice Drenovë najdeme opuštěný důl na uhlí včetně zchátralých důlních zařízení.

 

KAŇON ŘEKY OSUM
Kolmé vápencové stěny spadající do bezmála stametrové hloubky. Na dně se vine úzký tok průzračné řeky Osum, která ale z té výšky vypadá jako potůček. Po přečtení těchto slov je jasno, další cíl.

   

HORA TOMORRI
Slavnost bektašů na hoře Tomorri sice nestihneme, ale vyjet na Horu až na horu je lákavé ,-).
 
SILNICE SH20
Dle posledních informací je cesta SH20 už asfaltová. Pro někoho radost, pro místní jistě, ale i tak se na ní těšíme a bude naším loučením s krásnou Albánií…

 

PONORKOVÁ ZÁKLADNA
Základna u vesnice Qeparo nebude vzhledem k nedostupnosti asi nic moc zajímavého, ale když vidím fotky z cestopisů, jsou z poměrně velké dálky a nemyslím si, že by to nešlo blíž…

   

MODRÉ OKO
Pramen u města Saranda chrlící 6 kubických metrů vody za sekundu s teplotou vody 13 stupňů asi nebude vyloženě na koupání. Ale vědomí, že se potápěčům nepodařilo zjistit přesnou hloubku a ani v 70 metrech ho nedosáhli, mi nedovolí koupání ani zkusit ,-).

   

ALBÁNSKÁ RIVIÉRA
Pláže na sever od Sarandë jsou prozatím bez jakékoliv infrastruktury. Jediný rozumný způsob jak se na ní dostat je prý lodí. My ale loď nemáme, máme motorky, tak třeba budeme překvapením u místních rybářů.

 

To je výčet nejhlavnějších míst, ne všech míst, ale kam se nakonec opravdu podíváme a zda nám zbyde i chvilka pro návštěvu Řecka a Ohridu v Makedonii… To necháme koňovi ,-).

 

Chcete se na něco zeptat?
Nebo zdarma otestovat naše řešení?

Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám.

Ebook zdarma

Opouštíte nás, aniž byste si přečetli 10 tipů, jak ušetřit na správě vozového parku?

Zanechte nám svůj e-mail a my vám zašleme e-book na pozdější čtení.