Travel blogs 09. 05. 2017

Kajakem kolem Evropy

Na jaře roku 2015 vyplouvám z Prahy. Směr mám na jih a 20 000 km před sebou.

Když proti proudu Vltavy upádluji 160 km, vytahuji kajak z vody a pokládám ho na malý vozíček. Čeká mě desetidenní pochod, během něhož přetlačím vozíček i kajak s veškerým vybavením přes Šumavu. Zážitek to je krásný a po více jak 100 km pokládám svůj kajak opět na vodu v Linzi.


Na cestě do Černého moře, mne čeká přes 2000 km řeky Dunaje. Již v Rakousku se jedná o veletok. Téměř dva měsíce pak pluji na východ. Postupně překonávám přehrady a nechávám daleko za sebou státy jako Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Srbsko i Bulharsko, abych v Rumunsku spatřil moře.

Jestli mohu svou cestu kolem Evropy rozdělit do etap, pak to jsou etapy po řekách anebo etapa pěší. Zde pak zcela jistě pro mne začíná etapa, která by se mohla nazvat slaná nebo také mořská. Podél pobřeží Černého moře směřuji opět na jih. Kilometrové písečné pláže mne na mnoha místech provází stejně jako třeba delfíni. Postupně proplouvám Rumunskem i Bulharskem. Začátkem léta se ocitám v Istanbulu. Pár týdnů s místními úřady hledáme cestu, jak budu moci oficiálně pokračovat ve své cestě skrz Turecko. Nakonec se rozhoduji pokračovat kupředu i bez povolení úřadů.

 

Z Istanbulu kopíruji nejprve evropské pobřeží Turecka a těsně před vplutím do Středozemního moře pádluji do Asie. Díky tomu mohu pokračovat ještě několik set kilometrů více na jih a přiblížit se k Řeckým ostrovům. Na nich se ocitám už koncem léta. Postupně se přes ostrovy dostávám až na ostrov jménem Amorgos. V momentě, kdy tento ostrov spatřím, mě oslovuje. Rozhoduji se ho důkladně prozkoumat a strávit zde podzim.

Na ostrově nalézám mnoho nových přátel a i ostrov samotný mi přirůstá k srdci. Několik pokusů o přepádlování na jeden z dalších ostrovů končí nezdarem a nastupující zima znemožňuje další postup na sever. Už začátkem února roku 2016 se moře opět zklidňuje a já po nezbytných opravách kajaku mohu pokračovat vpřed.


Přes mnoho Řeckých ostrovů se dostávám až k Athénám a ke Corinthskému průplavu. Ten se mi daří díky domluvě s obsluhou proplout zadarmo a to i přesto, že se jedná o jeden z nejdražších kanálů na světě. Corinthským zálivem pak pokračuji dále na západ. Sílící jaro s sebou přináší nestabilní počasí a častý protivítr. Ovšem i v těchto podmínkách se mi daří postupovat kupředu a koncem jara zastavuji na Corfu.

Po pár týdnech odpočinku a průzkumu ostrova se vydávám dále na sever do Albánie. Pobřeží Albánie mi ukázalo naprosto unikátní pohledy na přírodu. Vysoké hory padající přímo do moře a pohostinnost lidí mne provázela celou Albánií. V Černé hoře mne pak oproti tomu přivítala policie svou nepohostinností. I díky tomu jsem se touto zemí i přes její krásu snažil propádlovat co nejrychleji do Chorvatska. Začátkem léta se tedy ocitám v Chorvatsku a proto, že jsem již přes rok na moři, neodolávám možnosti si zde vyzkoušet jachting.


Téměř celé léto cestuji po Chorvatských ostrovech, věnuji se potápění a zdokonaluji si své jachtařské dovednosti. Každá část cesty mě něco naučila anebo mi něco přinesla. Tak tomu bylo i v Chorvatsku. Nejen že z Chorvatska dále na sever již nepádluji sám, ale také jsem se stal držitelem mezinárodního kapitánského průkazu. Během proplouvání Slovinska se pak definitivně loučím s problematikou překračování státních hranic mimo území EU. Mohu ale říci, že jsem se vždy vyhnul zatčení a vše vždy dobře dopadlo. To i přes fakt, že jsem se na území hned několika států pohyboval desítky dní nelegálně a to ne vždy chtěně.

V severní Itálii mne již rychle dohání zima a já doslova i s kajakem zamrzám těsně před Benátkami. Přelom roku 2016/2017 tedy věnuji spíše psaní a sdílení mé cesty. Pozitivní na tom je, že, jakmile se začne znovu oteplovat, mám před sebou několik tisíc kilometrů na jih.

Jsem rád, že díky lokátoru od GPS dozoru můžete cestu sledovat i v roce 2017.

Závěrem vás chci přizvat k mému novému projektu a tím je má kniha. Máte-li chuť se dozvědět více o mé cestě, neváhejte navštívit můj web na www.kayakaroundeurope.com a zajímá-li vás má kniha, pak vyplňte svou e-mailovou adresu v levém spodním rohu mého webu a dozvíte se o ní více.


Jiří Oliva

Do you want to ask us something?
Want to test our system for free?

Leave us your contact info, we'll get back to you.

Ebook zdarma

Opouštíte nás, aniž byste si přečetli 10 tipů, jak ušetřit na správě vozového parku?

Zanechte nám svůj e-mail a my vám zašleme e-book na pozdější čtení.